Śmieci skrzydeł nie mają

Orzeł przedni będzie strzegł czystości przy szlakach w Beskidzie Sądeckim, ponieważ dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji „Śmieci skrzydeł nie mają”. W ramach przedsięwzięcia w górskich schroniskach i przy obiektach turystycznych montowane są tabliczko z wizerunkiem króla górskich przestworzy, który zachęca do dbania o czystość.

Organizatorem całego przedsięwzięcia jest ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski. W 2020 roku przemierzył On całe polskie wybrzeże i zbierał nad morzem śmieci w ramach akcji „Bałtycka Odyseja”. Rok później zorganizował „Górską Odyseję”, w ramach której przemierzył główny szlak od Bieszczad po Karkonosze i zachęcał turystów do zbierania odpadów w górach. W 2022 roku podczas „Wiślanej Odysei” zwracał natomiast uwagę na problem zaśmiecania królowej polskich rzek, od jej źródła po ujście do Bałtyku. Eko edukację Dominik Dobrowolski prowadzi również w ramach akcji „Śmieci skrzydeł nie mają”. W górskich schroniskach od kilku lat montuje tabliczki z orłem przednim, który zachęca turystów, by znieśli swoje śmieci na dół, tam je posegregowali i wrzucili do odpowiednich pojemników. Dominik zamontował już blisko sto tabliczek. Można je spotkać m.in. w Karkonoszach, w Górach Suchych, w Beskidzie Śląskim, czy w Górach Stołowych. By wzmocnić siłę działania, ekolog stworzył Koalicję Recykling Górom. W jej skład wchodzą szkoły, samorządy i miłośnicy gór. Zaprosił do współpracy także nas.

W 2022 roku zamontowaliśmy wspólnie z Dominikiem 4 tabliczki w schroniskach na Jaworzynie Krynickiej, Hali Łabowskiej oraz obiektach kolejki gondolowej w Krynicy. Wówczas w akcji uczestniczyło 25 osób i przemaszerowaliśmy prawie 26 kilometrów z Krynicy do Łabowej. Maszerowały z nami dzieci, którym Dominik opowiadał, dlaczego musimy dbać o przyrodę. Spotkaliśmy po drodze także wiele osób, które również pytały co robimy. Więc choć akcja wydaje się bardzo skromna, to ma ogromne znaczenie. Na każdym kroku musimy przypominać, że recykling to najlepsze rozwiązanie pozbywania się odpadów.

W 2023 roku pokonaliśmy z Dominikiem trasę z Łomnicy – Zdrój do Rytra. Trasa liczyła ponad 11 kilometrów, a w wędrówce wzięło udział 30 wolontariuszy. Wspólnie zamontowaliśmy tabliczki w schronisku Cyrla oraz przy ruinach ryterskiego zamku.

Montaż tabliczek poprzedza zbiórka elektrośmieci. Niepotrzebny i zepsuty sprzęt RTV oraz AGD mieszkańcy całego regionu mogą przywozić w wyznaczonych dniach do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Starym Sączu przy ulicy Piaski.

Skip to content